Omul potrivit la momentul potrivit

Zilele trecute, pe râul Argeș, în zona barajului Golești, sergent major Bratu Ionuț-Mihai, pompier la ISU Giurgiu, aflat în timpul liber a demonstrat că pregătirea și spiritul de salvator fac diferența în momentele critice.

Ionuț a observat un bărbat care a sărit în apă. După câteva clipe, a realizat că acesta nu mai putea să se miște și rămăsese în apă, fără posibilitatea de a ajunge singur la mal, cel mai probabil în urma impactului suferit la săritură. Fără să stea pe gânduri, pompierul a intrat în apă și, ajutat de un prieten, a reușit să îl aducă în siguranță la mal.

 

Între timp, la îndemnul colegului nostru, un martor a sunat la 112 și a cerut ajutor.

 

Până la sosirea echipajului medical, Ionuț a avut grijă ca victima să nu își miște capul, astfel încât să nu își agraveze eventualele leziuni. Ulterior, aceasta a fost preluată de ambulanță și transportată la spital pentru îngrijiri și investigații de specialitate.

 

Sergent major Bratu Ionuț-Mihai își desfășoară activitatea în cadrul Detașamentului de Pompieri Bolintin Deal din luna iunie a anului trecut și este absolvent al Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu”, Boldești.

 

Îl felicităm pentru curajul, prezența de spirit și profesionalismul de care a dat dovadă. Astfel de gesturi demonstrează că, dincolo de uniformă, adevărații salvatori sunt mereu gata să întindă o mână de ajutor.

 

*

 

O clipă de neatenție este suficientă pentru ca o zi obișnuită să se transforme într-o tragedie. De aceea, vă recomandăm să nu săriți în apă de pe baraje, poduri sau din alte locuri neamenajate. Un astfel de gest vă poate pune viața în pericol și poate avea consecințe grave.